34 kom2
34 kom2 • Autor: Respekt

Po širokých bulvárech severokorejského hlavního města Pchjongjangu nejezdí skoro žádná auta. Přesto tu policisté řídí provoz a velmi důsledně, úsečnými pokřiky dbají, aby chodci přecházeli ulice pomocí řídce rozmístěných podchodů. Takže autům prominentů, pokud nějaká jedou, rozhodně nikdo nepřekáží v rychlé cestě. Opačný obrázek poskytuje třeba indické Dillí. Dopravní chaos stupňují chodci tím, že si chodí a přecházejí, kde chtějí, takže se zdá, že jde neustále o život. Tak zlé to ale není. Indové za volanty jsou jen nuceni jet maximálně opatrně a pomalu.

Extrémy z Asie nebudou patrně nikdy sloužit jako vzor pro dopravu ve městech v Česku a těžko si na to stěžovat. Prostor k dílčímu poučení tu však existuje. Zvlášť ve chvíli, kdy šéf české policie Tomáš Tuhý minulý týden oznámil, že v zájmu omezit opět rostoucí čísla nehodovosti se policisté nově zaměří především na chodce a cyklisty. Kontroly mají nařízeno sledovat, jak tyto dvě „rizikové skupiny účastníků silničního provozu“ dodržují předpisy, v případě chodců jde hlavně o čekání na červené či nepřecházení mimo vyznačená místa.

Nepochybujeme, že takový přístup lahodí uchu podstatné části české veřejnosti a policie získá body. Řidiči uvítají uklidnění, že nejen jejich auta, ale i chodci nesou vinu za bouračky, při nichž se umírá, a někdo je požene k ukázněnosti.…

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte