František Kriegel
František Kriegel • Autor: ČTK

Radnice Prahy 2 zamítla návrh, aby čestné občanství této čtvrti dostal její dlouholetý obyvatel František Kriegel. Čestný občan má být vzor a většině radních se Kriegel úplně vzorový nezdá. A to přesto, že jeho život je vzorových momentů plný. Vojenský lékař zachraňující životy na frontách druhé světové války. Muž, který v srpnu 1968 navzdory výhrůžkám popravou v moskevském zajetí jako jediný z unesených československých politiků odmítl podepsat kapitulaci uznávající vpád sovětských vojsk za „bratrskou pomoc“. A potom jeden z nejvýraznějších odpůrců kolaborantského Husákova režimu. Také ale člověk, který se velmi aktivně účastnil protidemokratického převratu v roce 1948. Komunista, jenž po drtivou většinu života byl vždycky tam, kde ho strana potřebovala. Odmítnutím se ke Kriegelovi přihlásit zapálila radnice dvojí spor. Zaprvé o to, jak čistý svůj štít musí mít hrdina, aby se po návratu ze všech životních bitev mohl stát vzorem. A zadruhé, jak a čím si ho vlastně zašpinil František Kriegel.

Zbraně patří lidu

Do Prahy se vrátil v listopadu 1945 s velmi ojedinělým příběhem. Jako vojenský lékař nejprve bojoval na straně republikánů v občanské válce ve Španělsku. Po jejich prohře přes francouzský internační tábor směřoval do Asie, kde se coby dobrovolník čínské armády účastnil bojů proti Japoncům. Konec války zažil jako lékař americké armády v Barmě.

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte