okem ekonoma
okem ekonoma • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Podnikatelé, kteří si možnost ruských sankcí nepřipouštěli, ignorovali základní ekonomický postřeh, že vyšší zisk je vždy spojen s vyšším rizikem. Dokud Putin nebude v mauzoleu a v Moskvě nepovládne konsolidovaný demokratický parlament, je s politickými riziky třeba počítat a připravit se na ně.

Riziko a nejistota

Ekonomové rádi rozlišují mezi rizikem a nejistotou. Rizika mají o poznání raději, neboť se dají hlídat pomocí matematických vzorečků, které často zabrání tomu, aby je očekávatelné ztráty nachytaly na švestkách. Průměrný řetězec supermarketů například tuší, že s pravděpodobností hraničící s jistotou bude každý měsíc rozkradeno asi šest procent zboží a jednou za deset let shoří celá prodejna. Náklady na tato rizika si prostě započítá do nákladů jako očekávané ztráty, případně zaplatí pojištění, které je pokryje.

Naopak s nejistotou se kalkulovat nedá. Spadají do ní jednak „známé neznámé“, o nichž tušíme, že mohou nastat, ale nevíme s jakou pravděpodobností, kdy a jestli vůbec. Například tušíme, že by mohla přijít finanční krize, jež vrátí lidstvo k výměnnému obchodu, či klimatické změny, jež promění středočeskou kotlinu v Saharu. Obojí by asi přivedlo zmíněné supermarkety k bankrotu, ale zajistit se proti tomu nedá. Navíc tušíme, že za závojem nejistoty mohou číhat i „neznámé neznámé“, které si dnes neumíme ani představit, natož s nimi počítat.

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte