baron Babiš
baron Babiš • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Místopředseda vlády Andrej Babiš občas připomíná legendárního barona Prášila. Tedy muže, který vypráví fantastické příhody, v nichž známé věci nabývají podivuhodných tvarů, velikostí a vlastností. Jenže každé fantazie se lidé jednou přejedí, protože vyčpí její překvapivost. Zdá se, že Andrej Babiš narazil na největšího možného nepřítele, na realitu.

Úkrok stranou

Když Andrej Babiš přišel s tezí, že bude stát řídit jako firmu, mnozí (včetně tohoto listu) to kritizovali. Jak může srovnávat správu věcí veřejných a podnikání? Copak nechápe rozdíly? Jenže co dráždilo znalce fungování politiky, to evidentně mnoho voličů lákalo. Říkali si zřejmě: Když je Babiš tak úspěšný podnikatel a vydělává miliardy, není to ideální lék pro strádající státní správu?

Nyní se však ukazuje, že na přísloví „s čím kdo zachází, s tím také schází“ bude hodně pravdy. Babiš je nepochybně schopný manažer. Ano, ke svému byznysu došel po temných cestách, ale jakmile dokázal nějakou firmu ovládnout, věděl, jak ji řídit. Prostě dosadil schopné manažery, jejichž práci uměl díky znalosti oboru kontrolovat.

Jenže pak se rozhodl expandovat daleko mimo svoji disciplínu – do médií a politiky. A potkalo ho to, co potká každého, kdo se tímto směrem vydá: nedostatek kvalitních lidí. Do manažerských pozic vydavatelství MAFRA přivedl několik…

4. - 10. srpna, č. 32/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

4. - 10. srpna, č. 32/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte