207
207 • Autor: Respekt

Česká politika moc neoplývá originálními nápady, které by vyčnívaly z běžného provozu a člověku se chtělo o nich přemýšlet. Záměr zavést genderově spravedlivé důchody takovým nápadem je. Nevíme zatím, jestli vládou a sněmovnou projde, ale mohl by. Prosazují jej lidovci a zbylé koaliční strany v zásadě souhlasí.

Nerovnost v platech mužů a žen je známá věc, kterou potvrzují statistiky snad všude na světě – za stejnou práci ve stejné pozici dostávají obě pohlaví rozdílnou mzdu. Náprava se nehledá snadno. Zatímco ve státních službách se dá rovnoprávnost ohlídat, na výplatní pásky v soukromé sféře mají úřady jen minimální vliv. Na ženách se tu stále šetří a nižší výdělek znamená časem i nižší důchod – navíc když matky část svých produktivních let stráví doma s dětmi. Není divu, že dnešní penzistky jsou ohrožené chudobou.


Pro spravedlivější důchody už ovšem řešení existuje a využívá se v některých západních zemích. Stačí u manželských (případně i nesezdaných) párů výdělky sečíst, rozdělit napůl a až z takto zrovnoprávněných základů vypočítat penzi. Zní to jednoduše, ale také revolučně, protože vysoký manažer v tomto výpočtu bude brát stejný důchod jako jeho manželka-učitelka ve školce. Jaké má reforma šance a co nám přinese, zkoumá Silvie Lauder.

Není asi náhoda, že výraz, který používáme pro zmrzlinu, označuje v řeči domorodých Inuitů ledního medvěda. Nanuk je v letním horku stejně vítaným zdrojem osvěžení jako cokoli jiného, co připomíná chlad polárních krajů.

Náš redaktor Martin Uhlíř je v minulých týdnech navštívil – konkrétně norské Špicberky. Vrátil se okouzlený tamější krajinou a přivezl zajímavou reportáž o životě a bádání českých vědců v nehostinných končinách, kde lední medvědi mohou čekat za každou závějí, takže i na záchod se chodí s puškou v ruce. Můžeme prozradit, že na střelbu naštěstí nedošlo, víc si přečtěte v Tématu.

Ani v čase dovolených samozřejmě nepřestáváme sledovat hlavní události. Tragédii letadla sestřeleného na Ukrajině se věnujeme v článku Bílý boeing sestřelen a pozadí výběru českého eurokomisaře vám přiblíží text Babišova noční hra.

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

příjemné čtení vám přeje

Petr Třešňák,

zástupce šéfredaktora

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1557

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte