Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Ty mně, já tobě

Svět se znovu učí sdílet, darovat a vyměňovat

„Ženský si oblečení měnily odnepaměti.“ (Kristýna Leštinová)
„Ženský si oblečení měnily odnepaměti.“ (Kristýna Leštinová) • Autor: Karel Cudlín

Může za to březnová procházka k obřímu metronomu, který tvoří dominantu pražské Letné. Ke stroji času vede drát, přes nějž jsou za tkaničky přeházeny spousty bot. „Chtěla jsem si je sundat, ale uvědomila jsem si, že bych za ně musela dát jiné, aby to nebyla krádež,“ vybavuje si osmadvacetiletá Kristýna Leštinová. V ten moment se jí rozsvítilo: výměna. Nápadu se pak nedokázala pustit. O měsíc později už dala výpověď v reklamní agentuře, kde do té doby pracovala, a otevřela společně se svým partnerem v Budečské ulici na pražských Vinohradech butik s oblečením, který funguje na principu „swap“ – prohodit si. To znamená, že značkové, často skoro nenošené oděvy se tu dají pořídit nejen za přijatelné peníze, ale zákazník může také donést vlastní kus výměnou. V západní Evropě jde o běžný princip, v USA existují dokonce i řetězce tohoto typu. V Česku sice najdeme internetové portály, které výměnu umožňují – ovšem pražský kamenný Swap of clothes je průkopnický v tom, že přenáší do skutečnosti chování, jemuž nás naučily sociální sítě.

Donedávna se totiž zdálo, že slovo „sdílení“ se nadobro odstěhovalo do digitálního prostředí. Vžilo se v souvislosti s hudebním či filmovým pirátstvím. Pak přišel Facebook, kde kliknout na ikonu „sdílet“ znamená dát o článku či vtipné fotografii vědět svým přátelům. V posledních sezonách ovšem zažíváme návrat „sdílení“ do ekonomického slovníku i byznysových plánů progresivních firem. Ne náhodou. Podle všech pesimistických prognóz nyní v Americe a západní Evropě po finanční krizi dospěla generace, jejíž životní standard bude, měřeno od druhé světové války, vůbec poprvé nižší než těch předcházejících. Proto se poohlíží po způsobech, jak ušetřit.

Výhodou tohoto pokolení je skutečnost, že se na internetu naučilo jinému přístupu k majetku. Není pro ně už tak důležité věci vlastnit, ale chtějí k nim mít rychlý přístup: přesně jako k wifi síti. Nepotřebují mít auto, nicméně chtějí mít možnost si ho rychle půjčit. Místo drahého hotelu si na serveru Airbnb.com pronajmou byt od soukromé osoby. Jsou daleko více ochotní nabízet věci výměnou nebo dobrovolně poskytovat své služby.

13. - 19. ledna, č. 3/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

13. - 19. ledna, č. 3/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1330
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte