Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Pustina

„Mám podivnou prosbu. Potřeboval bych knihu, kterou mi doporučili přátelé, ale jejíž jméno jsem zapomněl a autora také. Vím jen, že to je básnická skladba a první verš zní Duben je nejkrutější měsíc…“ obrátil se rozpačitě postarší muž v tichu knihkupectví na mladou prodavačku. Zatajil se mi dech. „To je Eliotova Pustina,“ odpověděla úplně klidně slečna, do níž jsem se v ten okamžik zamiloval.

Byla to nejlepší zpráva, kterou jsem za celý uplynulý duben slyšel. Hlavou mi letělo všechno, co se v tom měsíci stalo. Viděl jsem před očima sotva dorostlé ruské a ukrajinské kluky, hovořící o možné válce s nějakou zvláštní úlevou, jako by na ni čekali spoustu let… Slyšel jsem našeho ministra zahraničních věcí, jak vysvětluje národu, že nemůžeme Číně říkat, co má dělat, a viděl prezidenta, kterak rozvážně přikyvuje a těší se na vzájemný obchod, jenž nám ovšem nemůže pomoci, neboť se z něj stal mizerný kšeft. Připomněl jsem si absurdní soustrast ve tvářích redaktorů Novy, když konstatovali, že Iveta Bartošová byla poslední roky před sebevraždou pod strašlivým tlakem médií a vzápětí opět náruživě přepínají živě na místo neštěstí. Vzpomněl jsem si na loňská slova šéfredaktora bulvárního webu Extra.cz Pavla Novotného, patrně nebezpečného šílence: Samozřejmě, my ji (Bartošovou) skutečně zabijeme. A na miliony lidí, kteří bez dechu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

12. - 18. května, č. 20/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.