Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace, Technologie

Drahá Siri, milý Watsone

Stvořit vědomí v počítači zatím neumíme, výzkum ale běží naplno

Diane, počítačová sekretářka vytvořená Ericem Horvitzem z Microsoftu, umí například přivítat návštěvu, popovídat si s ní a posoudit, zda může šéfa vyrušit. K filmové Samantě má však daleko. • Autor: Profimedia.cz
Diane, počítačová sekretářka vytvořená Ericem Horvitzem z Microsoftu, umí například přivítat návštěvu, popovídat si s ní a posoudit, zda může šéfa vyrušit. K filmové Samantě má však daleko. • Autor: Profimedia.cz

Těžko se můžeme podivovat hrdinovi filmu Ona (Her), že se zamiluje do své elektronické asistentky, bytosti nadané vědomím přebývající v počítači (recenzi filmu najdete na str. 60). Jako ta nejdokonalejší partnerka je mu neustále nablízku a vždy přesně odhadne, co zrovna potřebuje slyšet nebo s čím by mu mohla pomoci, ať už jsou to problémy v zaměstnání, roky netříděné e-maily či rezervování té nejlepší restaurace přesně podle jeho vkusu. Dokáže číst hrdinovy emoce a odhadnout, co si myslí, smát jeho vtipům nebo si nekonečné hodiny povídat o tak abstraktních věcech, jako je hudba či malování. Vítejte v blíže neurčené budoucnosti, kdy se umělá inteligence vyrovnala lidské (a v lecčems ji i předčila) a kdy je společensky přijatelné chodit na rande se svým operačním systémem. Budou ale stroje někdy opravdu myslet? A chceme to vůbec?

Otrokem algoritmů

Problém je zatím v tom, že k napodobení člověka chybí počítači ta nejpodstatnější součástka: lidský mozek. Umíme jej nakreslit, mnohokrát jsme ho pitvali, rentgenovali a pouštěli do něj proud. Přesto jej stále neznáme a nevíme, jak ve své složitosti vlastně funguje.

Výzkum umělé inteligence proto zatím neusiluje o vytvoření bytosti ukryté ve stroji, místo toho se snaží jednotlivé funkce mozku pouze napodobit – nikoli v jejich složité souhře,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

24. - 30. března, č. 13/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.