Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Glosa

Švýcarská spojka

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) dostane brzy dalšího šéfa. V sedmileté existenci už šestého. Bude mít co napravovat.

Ještě před pár lety vyvolávala změna ředitele vášnivé reakce médií i historiků. Je důležitější digitalizovat a zpřístupnit veřejnosti spisy StB, nebo by se měl ústav zaměřovat na historické bádání a publikaci knih? Nebo jak to udělat, aby profesionálně zvládl obojí?

Tato odborná rovina ovšem z debat vymizela. Pokud teď média reagují na dění v ústavu, týká se to vnitřních válek a nepřehledných osobních sporů. Ústav ztratil prestiž v Česku i zahraničí, v únoru dokonce vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí – respektované společnosti téměř padesátky historických ústavů evropských zemí, které spravují a zkoumají dokumenty z dob komunismu a nacismu.

Důvod, proč český ÚSTR platformu opustil, je podobně pobuřující a malicherný jako spousta hádek, které se v něm odehrávají. Se zdůvodněním, že „nemíní nikoho kádrovat“, odmítlo vedení ústavu sdělit představitelům platformy, jestli zaměstnává bývalé komunisty. Důvod dotazu je přitom znám: do stanov platformy patří, že členské ústavy nesmějí zaměstnávat nikoho, kdo byl placeným funkcionářem vládnoucích totalitních stran. Podle platformy ale současné vedení ÚSTR na otázku odpovědělo jen slovy o nepřípustném…

10. - 16. března, č. 11/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10. - 16. března, č. 11/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2638
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte