8 profil
8 profil • Autor: Respekt

Hlas je to jasný, ale trochu roztřesený a jednotlivá slova trhaně odříkává jako dítě, když si po pádu ze schodů vyrazí dech. Přesto když oznámí: „Máme problém,“ zní to opravdu naléhavě. A pocit naléhavosti se ještě zvýší, když černobílé záběry, které komentář doprovází, vystřídá barevný portrét ženy, od níž to odhodlané poselství pochází. Málokomu lze tak věřit slova o tom, že americký problém se střelnými zbraněmi je opravdu nutné řešit a je nezbytné to udělat teď, jako právě Gabrielle Giffordsové (42).

Začíná tak první ze série reklam, kterými její nová organizace zahajuje kampaň za přísnější regulaci zbraní. Vyslovuje je, přestože jí mluvení stále dělá velké obtíže. Bývalá politička, kterou výstřel mentálně labilního střelce připravil o zdraví, o křeslo v Kongresu a málem i o život, se vrací do veřejného života. Teď jde o to, jestli se právě jí podaří uspět tam, kde tolik jiných narazilo.

Moje pravá ruka

Minulé úterý se k ní opět obrátily zraky celé země. Když se Barack Obama v tradičním projevu o stavu unie dostal po obvyklých tématech (ekonomika, bezpečnost) ke zbraním, emoce v nabitém sále Sněmovny reprezentantů vytryskly naplno. Proslovu na galerii přihlíželi pozůstalí a přeživší z několika posledních tragédií.

Podaří se jí uspět tam, kde tolik jiných narazilo?

Tweetni to

Po boku Michelle Obamové seděli rodiče Hadiyi Pendletonové, patnáctileté školačky z Chicaga, která na konci ledna zaplatila životem za to, že se připletla k přestřelce pouličních gangů. V další řadě poslouchali příbuzní dvaceti dětí a šesti učitelů zavražděných loni v prosinci na základní škole v Newtownu či zástupci rodin dvanácti obětí střelce z kina v Auroře z loňského července.

18. - 24. února 2013, č. 8/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18. - 24. února 2013, č. 8/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte