69 sloupek egp R05 2013
69 sloupek egp R05 2013 • Autor: Respekt

Na náměstí v Kolíně nad Rýnem neleží koňská lejna. Stojí tu paneláčky ve tvaru vybombardovaných středověkých domů a není to zrovna krása, ovšem důsledně bez trusu. Nebylo to tak vždycky. V roce 1700 byly domy kolem výstavní a hnůj mezi nimi ve vysoké vrstvě. Bylo třeba to řešit – masivně se polévat pravou kolínskou vodou. Která to ale je?

Jistě, většina světové populace se domnívá, že to je 4711. Už na kolínském nádraží visí číslice velké jako lokomotiva a hned vedle katedrály je obchodní dům plný zelenozlatých lahviček s nápisem 4711 „original eau de cologne“. Vznikla v roce 1792, voněl se jí Napoleon, za války ji fasovaly posádky německých ponorek, kde byla hygiena asi jako v Kolíně plném koňů. V koncentračním lágru v Buchenwaldu působilo Kommando 4711 určené na čištění latrín a v poslední době ji koupila značka Procter and Gamble, která ji masivně propaguje jako jedinou zaručeně pravou kolínskou. Problém ale je, že existuje ještě jedna jediná zaručeně pravá kolínská.


Kousek od náměstí stojí dům s letopočtem 1709. V tom roce připlul po Kolína parfumář Farina ze Santa Marina di Maggiore a založil druhou kolínskou vodu, z kteréžto formulace by dostal asi záchvat, protože ta jeho byla ve skutečnosti první. Uklidnit by ho mohlo pár věcí. Zaprvé, že právě jeho…

28. ledna - 3. února 2013, č. 5/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28. ledna - 3. února 2013, č. 5/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte