29 B isifa LN VIKTOR CHLAD R39 2013
29 B isifa LN VIKTOR CHLAD R39 2013 • Autor: Respekt

Primátor Ostravy
Primátor Ostravy • Autor: Matěj Stránský

Kandidátky jsou uzavřené, takže to základní pro předčasné volby už mají politické strany za sebou. Leccos se při tom ukázalo. Sociální demokracie, která má podle průzkumů největší šanci letošní volby vyhrát a stanout v čele vlády, na sebe přitáhla pozornost veřejnosti už primárkami – její ostravská organizace nevpustila na kandidátku úspěšného primátora Ostravy Petra Kajnara a ten za to stranu poslal k soudu. Jak nakonec dopadnou žaloby, kterými se Petr Kajnar – a není v Ostravě sám – domáhá vnitrostranické demokracie, jak říká, na to si musíme počkat. Už teď je ale všem přístupná zpráva, jaká pravidla mají strany pro výběr kandidátů a na čem ztroskotal v ČSSD muž, kterým by se sociální demokracie v souboji o přízeň voličů měla podle mínění politologů i komentátorů spíše chlubit.

 

Kouzlo plýtvání

První, nač se Petr Kajnar spolustolovníka nad sklenkou bílého vína v domácky působící restauraci ptá, jsou oblíbení literáti a hudební skladatelé. Primátor třetího největšího města a někdejší signatář Charty 77 platí v sociální demokracii za intelektuálně zaměřeného straníka, jací tu zrovna nepřevažují. Rád cituje z velkých děl, a když si v popisu své kauzy pomáhá větou Velkého inkvizitora z Dostojevského Bratrů Karamazových, nepůsobí to nabubřele.

Kajnar, bývalý švagr místopředsedy ČSSD, dalšího stranického intelektuála Lubomíra Zaorálka – každý z nich si vzal jednu ze sester, ale obě manželství skončila rozchodem – přiznává, že na podobné rozpravy v ČSSD moc parťáků nenašel. „U soudů chci docílit toho, aby byly vymahatelné stranické stanovy, aby se musela dodržovat vnitrostranická demokracie,“ vysvětluje, „ale slíbil jsem, že se k tomu nebudu víc veřejně vyjadřovat, abych nepoškozoval stranu před volbami.“ Nedávno měl totiž ostravský primátor nejvyšší stranickou návštěvu: předseda Bohuslav Sobotka mu spolu s kolegou Zaorálkem domlouvali, aby nedělal v době předvolební kampaně rozruch a neubíral tak straně voliče. Sobotka i Zaorálek by Kajnara na moravskoslezské kandidátní listině do sněmovny viděli rádi, jak už sdělili novinářům, jenže primátora, šéfa krajské organizace ČSSD na severu Moravy na ni nepustili jeho kolegové z Ostravy, a to dokonce ani na poslední místo.

23. - 29. září 2013, č. 39/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23. - 29. září 2013, č. 39/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte