koláž Virginia Echeverria
koláž Virginia Echeverria • Autor: Virginia Echeverria

Anna Mikulenková ve svých osmnácti letech prodělala bez zjevné příčiny nervové zhroucení, po kterém následovala měsíční hospitalizace v psychiatrické léčebně. To byl však teprve začátek. Začala totiž trpět depresemi a bojuje s nimi dodnes.

Možná se teď ale pro ni i další pacienty rýsuje jistá naděje. Nejnovější výzkumy totiž výrazně mění naši představu, proč k depresím vůbec dochází, a ukazují nové cesty k léčbě. Může to dokonce být jedna z nejzajímavějších změn paradigmatu, k jaké v lékařské vědě v posledních letech došlo. Slibné možnosti pro léčbu přitom nabízí látka zvaná ketamin, dosud známá především účastníkům drogových večírků.

Častým příznakem diagnózy depresivní porucha je neschopnost přinutit se k jakékoli činnosti; někdy i k tak základním úkonům, jako je najíst se. Depresivní lidé obvykle bývají bez energie, nemají elán. A to byl i případ Anny, jíž je dnes třicet let a je studentkou filozofie na Masarykově univerzitě. Nebylo to však lehké. Během studia dostala už čtyřikrát vyhazov. Ačkoli ji filozofie baví, nedokázala se přimět k učení.

„Nemohla jsem se přinutit, ani když jsem měla nůž na krku,“ říká. Antidepresiva bere řadu let a nedokáže bez nich „fungovat“ – když je vysadí, její stav se během několika týdnů natolik zhorší, že není schopna ani vyjít z domu. Jen díky léčbě zvládne…

5. - 11. srpna 2013, č. 32/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

5. - 11. srpna 2013, č. 32/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte