Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

V nemilosti

Nový ministr dopravy vyhlásil válku bezpečným křižovatkám

foto Milan Jaroš
foto Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš

Až dosud se mělo za to, že Valašské Meziříčí je půvabným městem na úpatí Beskyd, kterému se pro jeho zachovalou starou architekturu občas přezdívá „Valašské Atény“. Podle nového ministra dopravy Zdeňka Žáka je však toto město především příkladem šílenství, jež prý zachvátilo celou republiku a ministr mu chce co nejdříve učinit přítrž.

Za vším hledej zkušenost

To šílenství se odborně jmenuje okružní křižovatka, spíše je však známé pod lidovým názvem „kruháč“. Podle kvalifikovaných odhadů Centra dopravního výzkumu máme v zemi patnáct set kruhových objezdů a ročně jich přibude dalších přibližně padesát. Ministr soudí, že většina z nich – odhadem prý osmdesát procent – je postavena špatně: zbytečně zpomalují dopravu, vytvářejí zácpy, zvyšují exhalace a celkově tak působí „dopravní i ekologickou katastrofu“. Zároveň ale přiznává, že se jedná o jeho odhad, žádná souhrnná studie o kruhových objezdech není v Česku k dispozici. „Vycházím ze své zkušenosti,“ říká vystudovaný informatik, který se v rezortu dopravy pohybuje od roku 1995, většinou na vysokých postech u Českých drah.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
29. července - 4. srpna 2013, č. 31/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte