Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda

Česká záhada

Proč přibylo nezaměstnaných

Pracovat v Česku bude moci mnohem více cizinců.
Pracovat v Česku bude moci mnohem více cizinců. • Autor: Shutterstock

Úřady práce hlásily na přelomu roku příliv nezaměstnaných. Bez práce bylo koncem prosince 545 tisíc lidí, to je o 37 tisíc víc než v listopadu a o zhruba stejný počet lidí víc než na konci roku 2011. Míra nezaměstnanosti stoupla na 9,4 procenta. Nejhůř jsou na tom tradičně okresy Bruntál (18 procent), Jeseník a Most (zhruba 16 procent), nejlépe Praha a její okolí (do pěti procent).


Média to komentovala dramatickými slovy: „Česku hrozí rekordní nezaměstnanost.“ Při pohledu na delší časovou řadu je ale třeba říci, že tak černé to zase není. Výjimkou byl v době ekonomického útlumu totiž spíš loňský rok. Nezaměstnanost prudce stoupla v roce 2009, prosincový počet lidí bez práce skočil z přibližně 350 tisíc v roce 2008 na bezmála 540 tisíc. Na konci roku 2010 bylo ještě hůř, nezaměstnaných bylo přes 560 tisíc. Zato konec roku 2011 s 508 tisíci nezaměstnaných vypadal nadějně. Nová statistika, která nyní hlásí 545 tisíc lidí bez práce sice nepotěší, o žádný rekord se však zatím nejedná.

„Nic mimořádného se neděje,“ sděluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Nezaměstnanost je na počátku roku vždy nejvyšší, končí řada smluv na dobu určitou, stavební a lesnické firmy nenabízejí sezonní práce. Mluvčí Filipová také zdůrazňuje fakt, že v meziročním srovnání jsme si sice pohoršili, s ohledem na vlekoucí se ekonomickou krizi se ale žádné zázraky čekat nedaly. Pro skutečnost, že na konci roku 2011 bylo lépe než na konci roku 2012, nemá žádné vysvětlení a ministerstvo ho podle ní ani nehledá.

„Chvilku to vypadalo, že máme krizi za sebou,“ říká ekonom Daniel Münich, jeden z členů Národní ekonomické rady vlády (NERV). Domnívá se, že propad na trhu práce mohla způsobit i restriktivní opatření vlády. „Je možné, že firmy šetří, mimo jiné na zaměstnancích,“ říká. V dlouhodobém horizontu mohou podle něj mít úsporné úvahy firem i pozitivní efekt, mohou se začít orientovat na sofistikovanější výrobu a poptávat kvalifikovanější a lépe placené zaměstnance.

Do jisté míry se podle Münicha na propouštění mohla podepsat též nejistota podnikatelů, kteří do poslední chvíle nevěděli, jak vysoká vlastně bude daň z přidané hodnoty. Žádná data, jež by tyto domněnky potvrdila nebo vyvrátila, ale podle ekonoma nejsou k dispozici. Každopádně, tak jako v roce 2009 přišli nyní o místo především méně vzdělaní muži. Jisté je také to, že s problémy na trhu práce se potýká celá Evropa – v rámci evropské sedmadvacítky je naše nezaměstnanost sedmá nejnižší – a Německo neprosperuje tak, aby nás mohlo viditelně táhnout vzhůru. 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte