53 A R23 isifa
53 A R23 isifa • Autor: Respekt

Je možné, že právě sledujeme soumrak klasického kina? Vzdáme se onoho magického zážitku sedět potmě s mnoha lidmi a hltat obrazy na velkém plátně? Je možné, že filmy, tak jak je známe, skončí a zbudou nám už „jen“ různé obrazovky a displeje? Pohled pod ekonomickou pokličku zázraku jménem Hollywood naznačuje, že se to může stát už poměrně brzy. A my bychom měli pomalu začít pátrat po tom, co je nahradí. Možnosti vývoje jsou docela zajímavé.

Nevíme nic

Předpovědi o konci různých médií se objevují průběžně s tím, jak nastupují další a další nové technologie a nová média. Zatím ze světa nezmizely ani knihy, ani divadlo, ani rozhlas, ani živé koncerty. Film se musel bránit nástupu televize vyvíjením širokoúhlých formátů, proti barevné televizi a VHS stavěl stereofonní zvuk v kinosálech a proti nástupu internetu vyšel do boje s prostorovějšími, čistšími a hladčeji se pohybujícími obrazy.

Proč bychom zrovna nyní měli brát vážně hypotézu, že se blíží soumrak kin? Jisté argumenty přináší loni vydaná a do češtiny nedávno přeložená kniha Ekonomika Hollywoodu: Skrytá finanční realita v pozadí filmů od uznávaného novináře Edwarda Jaye Epsteina. Právě tady se nacházejí náznaky toho, co by mohlo přivodit brzký krach kin, minimálně těch na americkém kontinentě. Epstein to neříká naplno, ale můžeme…

3. - 9. června 2013, č. 23/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

3. - 9. června 2013, č. 23/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte