okem ekonoma
okem ekonoma • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Český model růstu, kdy transformující se ekonomiku táhly zahraniční investice, se blíží svým limitům. Další růst produktivity se už neobejde bez fungujícího státu, schopného podporovat vzdělanost a inovace ve stabilním podnikatelském prostředí. Takže v dalších letech již nebude jedno, co dělají politici. Nestabilita a zkorumpovanost se tak stávají opravdovou hrozbou pro český ekonomický rozvoj.

Indikátorem rostoucí nervozity ekonomů jsou též úvahy o radikálních změnách základních politických pravidel. Člen Národní ekonomické rady vládyPavel Kohout přišel s projektem nové ústavy, který navrhuje zavedení většinového volebního systému s prezidentskými prvky amerického střihu. Finančník Karel Janeček zase přišel s originálním většinovým modelem voleb se dvěma pozitivními a jedním negativním hlasem, od kterého si slibuje posílení odpovědnosti politiků.

Radikální návrhy ekonomů kontrastují se strategií z jiných koutů občanské společnosti. Sdružení Rekonstrukce státu vsadilo naopak na systematické odstraňování největších děr, které vytvářejí a chrání korupční politiku. Identifikovalo devět chybějících zákonů, od anonymních akcií přes financování politických stran až po zákon o státní službě, a snaží se vytvořit tlak na jejich změnu. Ačkoli oba přístupy nejsou a priori neslučitelné, přesto je důležitá otázka, která z nabízených strategií má větší šance na zlepšení. Ekonomický i politický výzkum si podobné otázky kladl, takže se máme z čeho poučit.

27. května - 2. června 2013, č. 22/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27. května - 2. června 2013, č. 22/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte