Světově známý chemik a blízký kolega z ústavu Pavel Hobza se stal profesorem na Univerzitě Karlově v roce 2002. Jeho největší radostí po obdržení jmenovacího dekretu bylo, že to stihl na poslední chvíli ještě s Havlovým podpisem. Já sám jsem před dvěma lety už takové štěstí neměl. Dobře si vzpomínám, že jsme s profesorským spolukandidátem Jiřím Damborským z Masarykovy univerzity řešili, jak se postavit ke jmenování osobou, které si jen těžko můžeme vážit. Kolega z Brna se ze slavnostního předání omluvil, zatímco já jsem se tam nakonec rozhodl jít. Vzal jsem si ale do červnového Karolina klausovské insignie levicového intelektuála, tedy batůžek s plastovou lahví na vodu a snowboard. Protože bylo krátce po chilské aféře s perem, dal jsem si také do klopy obrovský značkovač, na jehož víko jsem napsal datum odchodu Václava Klause z prezidentské funkce a velkého smajlíka. Tehdejší pan prezident mi, byť s pozdviženým obočím a bez úsměvu, dekret předal, což dnes musím zpětně ocenit. Zvlášť když můj pokus o odlehčení psychologicky složité situace nebyl moc povedený a rozhodně nebyl ani z poloviny tak vtipný jako transparent profesora in spe (v očekávání) Martina C. Putny na Prague Pride ve stejném roce.


Jmenování profesorů prezidentem republiky je rituál, který…

27. května - 2. června 2013, č. 22/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27. května - 2. června 2013, č. 22/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte