18 R13 reuters
18 R13 reuters • Autor: Globe Media / Reuters

17 R13 fb2
17 R13 fb2 • Autor: Respekt

Je jim pětadvacet a před týdnem zmizely v Pákistánu. To, co následovalo doma poté, kdy zatím neznámí ozbrojenci vytáhli na cestě z Íránu do Indie z autobusu české studentkyHanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, je jasné. Rodina a přátelé zřídili podpůrnou skupinu na sociálních sítích, v místě únosu je náměstek ministra zahraničí, vznikly krizové týmy a český prezident poslal pákistánskému protějšku osobní dopis. To je zhruba vše, co se teď můžeme dozvědět. Pohybujeme se totiž na mimořádně komplikovaném poli – delikátní hra s únosci se vždy hraje v zákulisí. Detaily týkající se výše výkupného nebo odpovědi na otázku, zda bylo nakonec zaplaceno, se zpravidla nedozvíme ani tehdy, když má boj o lidské životy šťastný konec. A jediné, čeho se můžeme v podobných případech držet, jsou zprávy o tom, co prožívaly oběti jiných únosů.

17 R13 fb
17 R13 fb • Autor: Respekt

Noční můra

Na to červencové ráno roku 2011 Daniela Widmerová a David Och do smrti nezapomenou. Švýcarský pár na prahu třicítky, který se seznámil při studiu na policejní akademii v Bernu, tehdy právě prožíval cestovatelský sen: dojet zpod Alp do Indie a zpět v legendární dodávce Volkswagen. Jenže při návratu nabrala jejich cesta směr, který vytěsňují v představách i ti nejneohroženější poutníci. Právě směřovali k pákistánsko-íránským hranicím, když najednou vedle jejich dodávky na cestě nedaleko města Loralai zastavil džíp, z něhož vystoupila pětice mužů a jeden z nich na ně mířil kalašnikovem. Nasadili jim pouta a odvezli je pryč.

Následovalo 259 dní hladu, nemocí a mučivého vedra. Ale hlavně palčivé nejistoty, co s nimi bude.

25. - 31. března 2013, č. 13/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25. - 31. března 2013, č. 13/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte