Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Papíry na sladký život

Ženatí muži se v Česku dožívají skoro
o deset let více než svobodní

Roman Týc (vlevo) svědkem na vlastní svatbě. Ženich měl totiž občanku s jeho identitou. Svatba byla jednou z akcí skupiny Ztohoven, půlročního projektu Občan K., o kterém vypráví eponymní dokument. • Autor: Aerofilms
Roman Týc (vlevo) svědkem na vlastní svatbě. Ženich měl totiž občanku s jeho identitou. Svatba byla jednou z akcí skupiny Ztohoven, půlročního projektu Občan K., o kterém vypráví eponymní dokument. • Autor: Aerofilms

Františkovi je šedesát. Když mu nedávno zjistili vysoký krevní tlak, jeho žena Maruška mu rozmluvila kouření a přísně dohlíží, aby bral léky. Proto ho zřejmě čeká ještě zhruba dvacet let života. Svého muže Maruška přežije o šest let. Františka letos dost vyděsilo, když mu umřel na infarkt kamarád ze školy. Léta mu záviděl, že může coby starý mládenec vysedávat v hospodě, pojídat párky a nikdo mu nezakazuje kouření. Maruščina o deset let starší sestřenice Věrka, kterou před lety opustil manžel, zase letos onemocněla rakovinou prsu. Miluje kávu a cigarety a nikdy by nešla preventivně na mamograf. Osudy této průměrné čtveřice shrnují nejčastější rozdíly v životních stylech ženatých, svobodných a rozvedených Čechů. To, že lidé z pevných manželství žijí déle než ostatní, teď potvrzují i čerstvá čísla.

Překvapivý závěr

Oddací list prodlužuje život. To se tuší už dlouho, ale že je v Česku rozdíl mezi ženatými a svobodnými tak velký, to vyrazilo dech i demografce Markétě Pechholdové z Vysoké školy ekonomické. V unikátní – a ještě nezveřejněné – studii shrnula vývoj úmrtnosti celé české populace za posledních padesát let. Muži si podle ní navléknutím snubního prstenu připíší skoro deset let života, ženy necelých osm.

Dlouhé generace platilo, že mimo manželství zůstávají hlavně muži a ženy, se kterými není něco úplně v pořádku, a proto je logické, že lidé žijící ve svazku se dožívají vyššího věku. To už teď není pravda. Manželství zavrhují ve prospěch osobního růstu i zcela zdraví lidé, přesto se opakovaně potvrzuje, že jeho výhody platí stále a navzdory očekávání se zvětšují. Hlavní důvod spatřují vědci v v tom, že lidé po svatbě žijí zdravěji, více o sebe pečují a především jsou na tom ekonomicky lépe. „Páry si mohou dovolit lepší a dražší zdravotní péči než jednotlivci,“ vysvětluje socioložka Dana Hamplová, jež v Sociologickém ústavu AV ČR zkoumá souvislosti mezi zdravím a rodinným stavem. „V tom manželé trumfnou i nesezdané páry, které často mají oddělené účty. Menší solidarita a větší nezávislost z hlediska dlouhověkosti škodí.“

Možná je to překvapivý závěr, že oddací list hraje tak důležitou roli, ale dává smysl, když ho Dana Hamplová vysvětluje tím, že v „ochranné funkci manželství“ rozhoduje síla vzájemné kontroly. V jádru pevného mnohaletého manželství stojí ve srovnání s méně formálními svazky těsnější vazba a pocit zodpovědnosti, které kdysi pár přivedly až do obřadní síně. Po letech se přemění v to, že si partneři víc všímají zdraví svého protějšku. Což může být docela otravné, ale funguje to. Hlavně u starších mužů, kteří nejsou zvyklí se o sebe postarat, jde o detail, jenž rozhoduje o životě.

graf muzi zeny • Autor: Respekt
graf muzi zeny • Autor: Respekt

Manželky mají spadeno na kouření a popíjení alkoholu – nemoci oběhové soustavy hrají prim v předčasných mužských úmrtích. Zodpovědnost za své muže přebírají také v tom, že je samy objednávají k lékaři, a je prokázáno, že to dělají častěji než družky. Ovdovělí a rozvedení muži k doktorům nyní navzdory všem výdobytkům současné medicíny nechodí už skoro vůbec. Ale i ženy vede manželství k zodpovědnějšímu chování. Vdané ženy se častěji nechají vyšetřit na mamografu než ženy po rozvodu. To je dost podstatné, protože po infarktech jsou novotvary druhým nejčastějším důvodem úmrtí a u žen dominuje právě rakovina prsu.

Ženy stále vedou

Univerzálně platí, že ženy muže přežívají. Pozoruhodné je srovnání „naděje dožití“. Přestože u mužů i žen roste, dnešní třicetiletý Čech se dožije přibližně stejně let jako třicetiletá česká žena před padesáti lety, která by mohla být jeho babičkou. Jistou roli v rozdílných délkách života mezi muži a ženami sice hraje biologie a „ochranný“ ženský hormon estrogen, ale nedá se na něj svádět všechno. Jak potvrdily výzkumy osazenstva evropských klášterů, u nichž se předpokládá bohabojný život, řádové sestry sice žijí déle než bratři, ne však o tolik, jak je tomu v běžné populaci.

Na zdraví mužů se zásadně podepisuje životní styl provázený alkoholem, cigaretami a špatnou stravou. „O zdravou nebo aspoň pravidelnou výživu svých manželů se starají hlavně ženy. Je to znát u starších ovdovělých mužů, jejichž generace vůbec nebyla zvyklá se o sebe postarat. Nevědí si pak s vařením rady,“ dodává Dana Hamplová.

Právě neschopnost pečovat o sebe se ukazuje jako jádro pudla v tom, čemu demografové říkají „nadúmrtnost“ mužů. Pro všechny sice platí, že manželství život prodlužuje, mužům ovšem o víc let. Jinými slovy, muži bez manželky jsou na tom hůř než ženy bez manžela. „Muži jsou na rodinný stav citlivější než ženy,“ komentuje výsledky svého výzkumu Markéta Pechholdová. Z čísel vyčetla, že muži umírají častěji také po rozvodu nebo ovdovění. „Ženy se zdají být soběstačnější, mají víc sociálních vazeb a dokážou žít i po smrti partnera kvalitně.“ Do budoucna je otázka, zda výhodu manželství nezruší mladší generace, v níž muži pomalu přestávají delegovat péči o sebe na ženy.

V jednom jsou si každopádně muži a ženy rovni. V blahobytu žijí lidé déle. Délka života Čechů strmě stoupla po roce 1989 a přiblížila se obyvatelům západní Evropy (nicméně pořád jsou na tom Češi stejně jako Západ před dvaceti lety). Demografka Jitka Rychtaříková z Přírodovědecké fakulty UK zjistila, že za to vděčíme především nástupu neinvazivní kardiochirurgie a skokovému rozvoji farmakoterapie, jež tu za posledních dvacet let prodloužily život desetitisícům lidí, kteří by jinak zemřeli na infarkt.

Čistá spekulace

V lidech, kteří žijí v manželství a navíc mají děti, mohou vyvolávat zprávy o blahodárnosti jejich stavu silné pochybnosti. Zvláště po Vánocích – a tedy po infarktových stavech, které jim přinesl předvánoční stres a průvan v peněžence – je těžké uvěřit, že by se měli dožít vyššího věku než jejich svobodní bezdětní přátelé, kteří si užívají vysokých platů z kariér, od nichž je neodvádí péče o rodinu. „Fenomén singles je nedávný trend, který masově existuje až od počátku 21. století. Navíc se týká mladších vzdělaných bohatších vrstev z větších měst a zdaleka nezasahuje průměrnou populaci. Předpovídat jeho úmrtnost je dnes pro demografii čistá spekulace,“ říká Markéta Pechholdová. Nicméně utahaní mamas and papas se mohou uklidnit. Pro dnešek platí, že v dlouhověkosti vítězí rodiče dvou dětí před bezdětnými, ale i před rodiči více dětí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 1/2013 pod titulkem Papíry na sladký život