Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Mezi řádky

Bardi

Patnáctého září, první den prohibice, připadlo na 145. výročí narození Petra Bezruče. V podhůří Beskyd v obci Ostravice stojí rozměrný srub, v němž básník prožil poslední desetiletí svého života, vyděšený a otrávený společenským mumrajem, který si ho tehdy už bezostyšně přivlastňoval. Rozměrná a nešlechtěná zahrada před srubem, šeřící se v předtuše podzimu – dobré místo pro literární večer, který v den výročí uspořádal Památník Petra Bezruče v Opavě. Autobus přivezl lidi z Ostravy a Opavy, pamětníky i studenty. Hned první účinkující ale vyvolá rozhorlení a protest tak exaltovaný, že kromě pokračování večera je ohroženo snad samo zdraví horlícího. Vystupující autor si totiž dovolil přečíst úryvek z divadelní hry, v níž pojal slezského barda jako rozporuplnou osobnost, člověka zmítaného pokušeními a slabostmi, zoufale zápasícího se svými neutuchajícími běsy. Takový přece náš Bezruč nebyl, a už vůbec ne v den výročí!

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2012_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte