zlin
zlin • Autor: Respekt

Kde leží Vitorazsko – na to dnes už málokdo s jistotou odpoví. Název Vitorazsko vypadl z běžného povědomí, vypadl ze slovníků, o Vitorazsku se nepíše v novinách a nemluví se o něm ani v televizních zprávách. A přece tento jihovýchodní kout České republiky je součástí naší dávné i novodobé historie, a dokonce i poezie a literatury.

Kde tedy Vitorazsko leží a jaké jsou jeho historické kořeny a osudy? Území nazývané Vitorazsko je spojováno s Vitorazí, Weitrou, která ovšem leží v Rakousku. Na Vitorazi údajně sídlil v 9. století český kníže Vitoraz, jehož říše sahala až kamsi k Dunaji. Legendu podpořilo národní cítění s romantickým výkladem historie a zálibou zhlížet se ve slavné slovanské minulosti. Mnohem realističtější je konstatování, že území Vitorazska se ocitlo pod vlivem českého krále Přemysla Otakara II., s nímž je spojena i aktivní kolonizace. Řada německých názvů má skutečně slovanské kořeny: tak například Zwettl, cisterciácký klášter, je původně Světlá, Litschau je Lišov, Schrems odvozuje své jméno od říčky Křemelice. Vitorazsko je prostě místem, kde se ve 13. století setkaly dvě kolonizace – česká a německá.

2012_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte