26 A R26 2012
26 A R26 2012 • Autor: Respekt
Není to zrovna pohoda žít teď v Evropě. Alespoň tedy pro ty, kdo berou vážně zprávy z novin. „Na záchranu eura zbývají méně než tři měsíce,“ citovaly nedávno šéfku Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou, která coby bývalá francouzská ministryně financí zná situaci velmi podrobně. I slavný finančník George Soros dává Evropě tři měsíce času. Bývalý úspěšný německý ministr zahraničí Joschka Fischer říká, že „evropský dům je v plamenech“. Přední ekonomický historik Niall Ferguson sděluje, že jsme „nad propastí“, tak jako počátkem třicátých let, kdy spirála krize vedla až k triumfu extremistů a k válce. „Lidé vůbec netuší, co se na ně v nejbližší době pohrne,“ zmiňuje zas hlavní evropský komentátor Financial Times Wolfgang Münchau.

Pokud by Evropané varovným slovům známých osobností naslouchali, tak by zkrátka nemohli klidně spát. Pozorně by například sledovali, jak dopadne vyjednávání na unijním summitu, který proběhne v tomto týdnu v Bruselu a skupina čtyř nejmocnějších bruselských úředníků na něm představí své návrhy. Evropští občané jsou nicméně pořád relativně klidní, životy většiny z nich zatím krize příliš nezasáhla. A to ačkoli se v Řecku prodlužují fronty před pouličními vývařovnami pro chudé a ve Španělsku celá generace mladých lidí vyrůstá bez placeného zaměstnání. Pod stále větší tlak se v těchto týdnech ale dostávají evropští politici. Pochopitelně nechtějí, aby zrovna oni byli zodpovědní za krach integrace kontinentu, této hlavní lekce z hrůz druhé světové války. Jaké tedy existují možnosti, scénáře dalšího vývoje?

2012_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte