Ať už na filmový festival v Cannes pohlížím jako na snobskou akci, či nikoli, nikdo mu nevezme význam nejdůležitější přehlídky toho, co se děje v té současné kinematografii, která ještě neztratila odvahu hledání nových forem výrazu. Zatímco Oscary právem můžeme považovat za podnikový večírek Hollywoodu, kde vyhrávají snímky, jež nejméně vadí (a také říkají nejméně nového), v Cannes máme šanci setkat se s „nepřijatelnými“ filmy, které musí být objeveny, vypískány a pak teprve případně s odstupem uznány. Při sledování něčeho, co se deklaruje jako umění, vždy hrozí nebezpečí omylu či blamáže, ale bez rizika není zisk.

V Česku většinou máme šanci nakoukat alespoň část nadílky z Cannes průběžně po celý následující rok – díky festivalu v Karlových Varech, Letní filmové škole v Uherském Hradišti či Febiofestu. V posledních letech se ale naštěstí začínají činit i zdejší distributoři. Již před zahájením letošního Cannes tak bylo zřejmé, že k nám přijde Cronenbergova Cosmopolis podle románu Dona DeLilla, jasně se uvažovalo také o adaptaci slavného Kerouacova románu Na cestě od Waltera Sallese. Už dobře zavedeným jménem je i Michael Haneke, jehož nový titul Láska by snad přišel do kin, ani kdyby nevyhrál Zlatou palmu (údajně za nebývale laskavý tón). V distribuci nepřekvapí ani novinky Thomase Vinterberga (Lov), Kena Loache (Andělský podíl) a Wese Andersona (Moonrise Kingdom).

Mnohem nečekanější byl naopak nákupnového počinu Sergeje Loznici (V mlze) …

2012_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte