Dvanáct miliard korun, nebo alespoň část této sumy, je bezesporu pro státní pokladnu i pro občany této země hodně peněz. V kárné žalobě, kterou minulý týden podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na čtyři pražské státní zástupce, nejsou ale peníze zdaleka tím nejdůležitějším. Jistě, bude dobré, když soud rozhodne, zda Vlastimil Rampula, Libor Grygárek, Marcela Kratochvílová a Ladislav Letko byli vinni, či naopak nevinni tím, že právními průtahy značně ztížili tuzemskou možnost vymáhat ve Švýcarsku zadržené peníze z ukradené Mostecké uhelné. Ale poselství a dopad nebývale tvrdého ministerského úředního podání se skrývá především v pokusu o prolomení kouzla, jímž se v minulosti při zametání citlivých případů zaštiťovala justice –  manipulace s kauzou  byla ukryta za zdánlivě legálním, ale ve skutečnosti svévolným právním názorem.

Všude ve světě se soudci, obhájci či žalobci dohadují o výkladu práva. Jenže v Česku se v posledních deseti letech tato důležitá možnost volby – aspoň v závažných a citlivých korupčních či defraudačních kauzách – brala jako možnost ochránit mocného a vlivného pachatele. Mostecká uhelná, kauzy Čunek, katarský princ, IPB, biolíh, gripeny a desítky dalších byly na základě pokrouceného právního názoru vysoce postavených státních zástupců zastaveny,…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte