Zdá se, že česká policejní mašina má vážné chyby. Tam, kde by nás měla chránit, často selhává. Jindy naopak její ruka dopadne na lidi, kteří chtějí jen svobodně projevit názor. Dva případy z poslední doby demonstrují udivujícím způsobem různý přístup.

Několik volání z utajeného čísla průvodčího Petra Procházku překvapilo. Právě ale kontroloval jízdenky někde na trase mezi Lysou nad Labem a Prahou a ve službě nebere telefon ani rodině. Až večer „na šatně“ se od kolegů dozvěděl, že ho sháněla „nymburská kriminálka“. „Kolegové se divili, co jsem provedl,“ říká Procházka. „Koukali na mě tak trochu podezíravě, když jsem říkal, že to opravdu netuším.“ Záhada se vyjasnila, až když se Procházkovi dovolal vedoucí územního odboru policie v Nymburce František Kuneš. Policie chtěla s průvodčím mluvit kvůli ohlášené demonstraci občanů, nespokojených s vedením města, která se měla druhý den (loni 21. prosince) konat pod okny radnice v Lysé nad Labem.

Demonstranti se svolávali na sociální síti Facebook a nešetřili nadsázkou. Pozvánku zdobil obrázek drsného mafiána s nápisem „Pepan lže. Pepan krade. Pryč s Pepanem!“. „Nelze tolerovat, aby Pepani nadále zůstávali na jakýchkoli postech,“ psalo se v ní. „Přijďte demonstrovat proti panování lhářů a& …

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte