Na dvacet let, kdy pracoval jako ocelář, vzpomíná Pavel Bocek dodnes s láskou. Jenže nedaleké vítkovické ocelárny mají za sebou další vlnu propouštění a šestapadesátiletý muž se v regionu s patnáctiprocentní nezaměstnaností snaží najít práci – až na krátkodobé brigády – marně už téměř dva roky. „Stěhovat se nechci, mám tu celou rodinu a pořád věřím, že se něco najde,“ krčí rameny.

Soudě podle vyjádření českých politiků by sebou ale pan Bocek měl pořádně hodit. „Podpory se hromadně zneužívají a je čas rázně zakročit,“ opakuje ministr práce Jaromír Drábek. Premiér Nečas pak dokonce prohlásil, že „společnost se nemá nechat vydírat nějakými nemakačenky“. A jak od začátku roku hned několikrát zopakovaly české deníky, právě vládní reformy teď nezaměstnané, jako je pan Bocek, „naženou zametat ulice“.

 

Hurá na poštu

Od 1. ledna musí Češi, kteří přijdou o práci, počítat s několika novinkami. Už po třech měsících je úřad práce může poslat na tzv. veřejnou službu, tedy nejrůznější neplacené brigády organizované obcí. Pokud odmítnou, o podporu přijdou. Další nařízení říká, že na přání úředníka bude nezaměstnaný člověk nucen se třeba i několikrát týdně hlásit na nejbližší poště, aby dokázal, že nepracuje načerno.

„Celé mi to připadá spíše jako šikana lidí v problémech,“ říká pan Bocek. „Určitě se najde…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte