10-kom1_n.jpg
10-kom1_n.jpg

Někde je chyba. Národní ekonomická rada vlády zveřejnila strategii konkurenceschopnosti Česka. Prý musíme být společností vzdělání, znalostí a flexibility. Ve stejné době však vláda oznamuje plošné zvýšení DPH, což povede ke zdražení knih, tisku a kultury. Jinými slovy se zde vynořuje další bariéra k tomu, aby člověk vzdělání, znalosti a flexibility došel.

 

10-kom1_s.jpg
10-kom1_s.jpg
Chybná cesta

Česká republika má nepochybně problém, a to velký. Je stále méně finančních prostředků na to, aby se zaplatil chod základních institucí a služeb. Co s tím udělat? Některé kroky už vláda udělala: přijala úspornější rozpočet, omezila některé investice a snížila státním zaměstnancům platy. Teď se chystá zvyšovat daně, což dělá chytře tím, že zvyšuje DPH. Daní tedy výše spotřebu, a nikoli přímo práci. Takový krok většina ekonomů chválí, protože kabinet díky tomu může cíleně určit, na čem lze vydělávat a co je naopak třeba podporovat. Proč tedy ani liberálně smýšlející člověk u kroků vlády nejásá?

S východiskem vlády lze souhlasit – Česko musí nahodit výhybku, aby neskončila jako řada západních zemí, kde se provoz státu stal tak nákladným, že už na něj nejsou peníze. U východiska ovšem shoda víceméně končí. Ano, Česku hrozil řecký scénář. Jen s tím rozdílem, že tady cestu do pekel nedláždili občané, kteří si žili nad poměry. Ani důchody, ani sociální dávky, ani platy tu nebyly a…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2176

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte