78_messiah-edu_R05_2011_n.jpg
78_messiah-edu_R05_2011_n.jpg

Pokud byste se mě zeptali na svobodu slova před dvaceti lety, mluvila bych jistě o komunismu nebo o totalitě. Možná bych začala obrazem Winstona Smithe, hrdiny románu George Orwella 1984, který, jak víme, byl cenzorem na Ministerstvu pravdy. Celé dny vystřihoval z knih a článků všechny politicky závadné pasáže a strkal je do kovových nádob, jež postupně mizely v odpadlišti. Vedle něj seděla žena, která vyhledávala a odstraňovala jména lidí, kteří se „vypařili“.

 

Svaté právo

Když čteme Orwellův román dnes, uvědomujeme si, jak hodně se změnil náš způsob myšlení na téma „svobody“ a „cenzury“. Na světě je nadále mnoho vlád, které – jako Orwellův Velký bratr – vyvíjejí obrovskou snahu, aby kontrolovaly, co jejich občané čtou, co si myslí a co říkají.

Jejich metody se téměř nezměnily, změnila se jen technologie. Papír? Kovové nádoby? Už jich není třeba: vše se odesílá elektronicky a po telefonu. Akční rádius současné cenzury překračuje hranice států a z Ruska, Číny či Blízkého východu sahá až do Evropy a Spojených států.

Stačí se podívat blíže na rozhodnutí vydavatelství Yale University Press z roku 2009 – šlo o knihu Kresby, které otřásly světem, vědeckou studii věnovanou mezinárodnímu sporu kolem dvanácti karikatur proroka Muhammada, jež vyšly v roce 2005 v dánských novinách.

Autorka Jytte Klausenová napsala, že celý…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte