Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Po povodních v roce 2008 to trvalo některým australským dolům šest měsíců, než dokázaly obnovit těžbu. Jak tomu bude letos, nikdo neví, ale vnější optimistické odhady hovoří o jednom měsíci a vnitřní pesimistické údaje až o půl roku. Představte si takový důl jako prohlubeň o ploše stovek hektarů a hloubce nejméně 50 metrů a rychle si uvědomíte, jak bude složité tak obrovskou jámu vyčerpat a opět uvést do chodu. Navíc s narušenými železnicemi a terminály.

K prvnímu zdražení uhlí z poslední doby přitom došlo nedávno nikoli v Austrálii, ale v Kolumbii, rovněž po velkých deštích. Zdá se, že klima začíná citelně hýbat cenami všech komodit – surovin i potravin. Mezitím ale vypukla panika například v Jižní Koreji a dalších státech, kde je ekonomika nařízená na přesné dodávky „just in time – právě včas“, aby odpadly náklady související s rezervními skladišti. Naopak Číňané kryjí z domácích zdrojů prakticky veškerou spotřebu a uhlí dovážejí do zásoby pouze v případě, že jeho cena je nižší než domácí. Právě teď se jim vyplatí zásobovat svět z předzásobených skladů.

Australský výpadek je zatím v řádu zhruba třetiny domácí těžby. Obchodníci s uhlím si ale stěžují, že jim neustále někdo volá a snaží se odkoupit již prodané čínské uhlí nebo najít skulinu v obchodu s Jižní Afrikou. Rusové se nechali slyšet, že těžbu mohou zvýšit jen nepatrně. Uhlí například z indonéských ložisek je zatím okamžitě k dodání, ale…

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte