4_kom_sazka_2_n.jpg
4_kom_sazka_2_n.jpg

V současném zápase o budoucnost společnosti Sazka stojí sázky proklatě vysoko. Vyjádřeno penězi, jde zhruba o dvě miliardy korun, které by stát místo vyhození z okna mohl ušetřit a dát třeba na zvýšení platu lékařům. Dalších zhruba deset miliard korun by ještě státní kasa mohla ročně získat cash do svého rozpočtu. Tu první částku musí vláda poslat na podporu sportu místo krachující Sazky. A těch deset miliard ročně by státní kase mohlo přitéct z odvodů za hazard, kdyby tu politici léta nezobali Sazce z ruky a nešili jí na míru zákony, podle kterých Sazka a další provozovatelé hazardu neplatí prakticky žádné daně.

4_kom_sazka_2_s.jpg
4_kom_sazka_2_s.jpg
Otázky jsou v podstatě dvě. Co stojí za dlouholetou velkorysostí státu vůči Sazce? A zadruhé: Co udělat, aby daňoví poplatníci do budoucna neplatili škody způsobené nekalým hospodařením manažerů Sazky z vlastní kapsy? Dobrou zprávou je, že politici začali minulý týden hledat odpovědi – zatím hlavně na tu druhou otázku.

 

Poctivě zaplacený domov

Sazka je z formálního hlediska čistě soukromá akciovka a její současné finanční problémy by nás vlastně nemusely zajímat. Jenže jejímu šéfovi Aleši Hušákovi se už dlouhá léta daří vyvolávat dojem, že tohle hazardní impérium je něco jako veřejnoprávní instituce, k níž má stát povinnosti – a politici se tak k Sazce opravdu chovají. Do jisté míry je to pochopitelné. Akcionáři Sazky je devět…

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte