79_votruba_archiv_R04_2011_n.jpg
79_votruba_archiv_R04_2011_n.jpg

V současné době se v souvislosti s ekonomickou krizí často hovoří o změně ekonomického modelu, vzorce myšlení. Významná část světové veřejnosti má pocit, že dosavadní ekonomické představy a recepty selhávají. Otázkou je, odkud tuto podstatnou změnu máme očekávat. Od světových ekonomů a uznávaných institucí, nebo spíš z periferie vědeckého světa? Co vlastně určuje, že se ten který názor stane vědeckým mainstreamem? Neexistují v ekonomii už dnes nevyužité alternativy?

Změna ekonomického vzorce myšlení musí především vycházet z kritiky vzorce předchozího. Není to totiž tak, že se náhle zhroutí a na jeho troskách se vystaví zcela nový. Ke změně dochází tehdy, pokud teze, které byly považovány za samozřejmé pravdy, přestávají fungovat. Někdy se lidské myšlení potácí v bludném kruhu, neboť realita se dostala do rozporu s dogmatem, jež si lidský rozum zatím netroufá popřít. Teprve popřením nefunkčního dogmatu se otevírá cesta k nové teorii.

Alternativní proudy ovšem v ekonomickém myšlení existovaly vždy a v některých případech bylo možná ke škodě věci, že zůstaly ležet ladem. Jako příklad odlišného způsobu ekonomického myšlení chci zmínit dílo polozapomenutého německého ekonoma Silvia Gesella (1862–1930).

 

Gesellův recept

Jádro Gesellova díla tvoří kritika finančního systému a (zejména) instituce úroku, v nichž spatřoval podstatu kapitalismu. Jako řešení problému navrhl…

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte