Znáte to, jak ministr Kocourek přijde na vládu s novou energetickou koncepcí? Ministr Kocourek přijde na vládu s novou energetickou koncepcí, kde je napsáno, že Česko postaví do roku 2050 deset nových jaderných elektráren. (Smích)

Pokud Jára Cimrman vymýšlel odborné vtipy a v zásobě měl vtipy chemické nebo optické, pak tohle je vtip energetický. Země, která dvacet let stavěla jeden Temelín a v níž se i prosté vyhrabání tunelu pod Prahou dokáže prodražit o deset miliard korun, teď ústy člena vlády vážně slibuje investici, jejíž cena, velikost a složitost přesahuje fantazii deseti ministrů Kocourků.

Zkusme to ale věcněji. 1) Uvažování Nečasova kabinetu se vrací do éry tupého megalomanského komunismu, kdy byl cíl vyrobit co nejvíc elektřiny a plánovala se jaderná elektrárna v každém kraji. Vláda se naprosto vzdává ambice výrazně snižovat energetickou náročnost umožnit rozvoj moderních energetických technologií. 2) Ministerstvo průmyslu dlouho dopředu plánuje megalomanskou investici v tržním prostředí, aniž by znalo základní vstupní data, jako je budoucí cena proudu na trhu, cena úvěrů, finanční kondice firmy ČEZ a vlastně i celého Česka. 3) Čelní politik ODS ukazuje svoji nedůvěru v trh a naopak lásku ke tvrdé centralizaci, již by taková operace přinesla. 4) Vláda podobnými…

2011_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2343

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte