Třetí nejbohatší muž světa se podíval na své účty a zjistil, že ve své kanceláři platí s přehledem nejnižší daně právě on. Warren Buffett spočítal, že vloni státu odvedl necelých sedm milionů dolarů, což je jistě vysoká částka, která ale představuje jen 17,4 procenta jeho příjmů. Jeho dvacet nesrovnatelně chudších spolupracovníků státu odevzdalo mnohem větší podíl svých platů – v průměru 36 procent. „Kongres mě a mé přátele miliardáře rozmazloval příliš dlouho. Je načase, aby byla zátěž spravedlivě rozdělena,“ napsal v srpnu o svém rozčarování v The New York Times. Jen tak je prý možné snížit obrovské americké zadlužení.

Buffettův nápad se šíří mezi evropskými miliardáři. O vyšší daně požádalo několik německých velkopodnikatelů a skupina francouzských elit, včetně dědičky koncernu L´Oréal a špičkových manažerů automobilky PSA Peugeot Citroën, ropné společnosti Total a společnosti Société Générale. Jejich vláda už připravuje návrh, podle něhož Francouzi s ročním příjmem nad půl milionu eur budou platit speciální tříprocentní daň, a to do doby, než výše francouzského státního dluhu opět splní maastrichtská kritéria.

Vyšší zdanění bohatých je často odmítáno z ideologických pohnutek. Kritici v něm vidí nebezpečný přízrak rovnostářství a omezení…

2011_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1652

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte