Už za pár dní budou poslanci rozhodovat o tom, jestli má být faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta zbaven imunity, aby se policie mohla zabývat jeho úplatkem, který dal tehdejším stranickým kolegům Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi. Dlouho se zdálo, že půjde pouze o formalitu. Jsou tu svědci úplatku, jsou tu předané peníze, jsou tu souvislosti případu. Teď už by to mělo být jen na policii, aby sesbírala důkazy, a na justici, aby přezkoumala jejich relevantnost. Situace se ale komplikuje.

Kolegové z Hospodářských novin zjistili, že nemalá část poslaneckého klubu ODS je proti vydání Bárty. Důvody pak otevřeně vysvětlil poslanec za tuto stranu Marek Benda: „Byl by to precedens, že policie smí zasahovat do věcí uvnitř stran.“

Tento tucet slov v sobě skrývá velmi důležité odhalení toho, jak někteří politici vnímají svět. Jsou tu dvoje pravidla – jedna platí pro ně a jedna pro ty ostatní. Pakliže se někdo dopustí korupce ve firmě, státní správě či třeba policii, může za to být souzen. Ale uvnitř stran je to cosi vyššího, za co se netrestá.

Poslanec Benda se zřejmě obává, aby se tu nenarušila volná soutěž politických stran. Policie je silový orgán a jako takový by se měl od politiky držet daleko. To je pravda, ale ochrana končí tam, kde začíná trestný čin.

Zatím nám nikdo z politiků nepředložil byť…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte