79_archiv_R03_2011_n.jpg
79_archiv_R03_2011_n.jpg

Svět je nahuštěn zvuky až k ohlušení: co chvíli o ucho zavadí směsice hlasů, skřípot dopravních prostředků či hlahol rádií a televizorů – učiněný babylon. Přesto se v tom všudypřítomném chaosu dá ještě potkat zvuk jako něco vzácného a tak přitažlivého, že donutí člověka zastavit se a té abstraktní náhle rozevřené hlubině zkoprněle naslouchat. Loni se připomínalo sto padesát let od narození skladatele a dirigenta Gustava Mahlera, letos uplyne sto let od jeho úmrtí. Poslech právě jeho hudby patří k takovým zážitkům.

 

Mráz po zádech

Tehdy nám bylo kolem dvaceti let a jako hudbymilovní mladíci jsme se snažili protlouct vrcholící komunistickou normalizací, tedy až mrazivou marností takřka všeho. Hospody se vyprazdňovaly, kamarádi v lepším případě emigrovali, jiní seděli v kriminále. Společenský život se přesouval do utajovaného soukromí a těch nemnoho příležitostí, jak se dostat k něčemu autentickému třeba prostřednictvím rockového koncertu, pomalu, ale jistě kvůli policejnímu ataku končilo. Nad Prahou se rozhostilo ponuré, zmrtvělé ticho. A tehdy jsme objevili svět vážné hudby: ne ten důvěrně známý, živelně rockový, ale abstraktní, plný barev, zvláštních nálad a myšlenek. Nejprve zpěvnou barokní hudbu, později naléhavou výpověď Ludwiga van Beethovena. Objevili jsme i chození do Rudolfina: my rockeři jsme si napůjčovali bílé košile a usedli do sedadel „mekky“, pro nás do té…

2011_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte