Vždy když zemře dobrý člověk, je to smutná zpráva. Když odejde bývalý disident, je to smutná zpráva dvojnásob. V takovém případě už neztrácíme jen dobrou společnost, ale část vlastní síly, paměti. Příběh každého jednotlivého disidenta je ojedinělý a něčím specifický. Vzhledem k tomu, že je vždy k dispozici řada popíračů, kteří tvrdí, že minulý režim nebyl zas až tak špatný a odvaha disidentů nebyla až tak velká, oslabují podobné odchody i popis minulosti. Vždy když zemře některý z představitelů filmu Sedm statečných, píšou o tom světová média nadneseně, že odešel jeden z neohrožených. Tady ta slova platí bez nadsázky, s Jiřím Dienstbierem odchází jeden ze statečných této země.

V mnoha zajímavých vzpomínkách a nekrolozích byl první porevoluční ministr zahraničí představen dostatečně a nebudeme opakovat, co jiní udělali lépe. Přidejme proto jen pár poznámek.

Na působení Jiřího Dienstbiera bylo pozoruhodné mimo jiné i to, že ačkoli svůj vrchol politické kariéry zažil v prvních porevolučních letech a pak zakoušel víceméně jen sestup z výše, nikdy nezahořkl, nenaříkal na poměry, nešířil skepsi, že se nic nepovedlo. V českém prostředí to není příliš běžné. Možná i proto zažil jako jeden z mála comeback, když byl v roce 2008 zvolen senátorem.

Nikdy nepřestal sloužit tam, kde bylo potřeba. Neřekl si o nějaký post, kde by si užíval svého klidu nebo vydělával velké peníze.

Česká levice také ztrácí výraznou osobnost, která nebyla zamknutelná do nějaké…

2011_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2077

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte