Řecká ekonomická tragédie vstupuje do druhého roku. Loňská půjčka 110 miliard eur přestává stačit, neboť se nenaplnil plán, že potíže budou dočasné a peníze Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu brzy nahradí půjčky soukromých investorů.

Evropa v současnosti hledá cestu, jak poskládat nový řecký záchranný balík. Ekonomická situace Řecka se nikterak nezlepšuje, ochota Evropanů Řekům pomáhat klesá. A v Bruselu zapovězené slovo „bankrot“ vstupuje, zatím zadními vrátky, do hry.

 

Na křižovatce

Tento obrázek servírují již delší dobu média a byť není daleko od reality, leccos v něm chybí. Především reformní odhodlání řecké vlády není malé a má viditelnou podporu řecké společnosti – tamní vláda je jediná z vlád tří zemí EU poznamenaných krizí, která zatím nepadla. Druhým úspěchem dosavadního postupu je, že na rozdíl od situace před rokem se dnes zdá, že dopad řecké krize na ostatní země slábne. Finanční trhy již měsíce počítají s tím, že řecká vláda nedostojí plně svým dlužnickým závazkům, a přesto nedochází k prohlubování problémů v dalších fiskálně slabých zemích. To rozšiřuje možnosti, jak dále se záchranným plánem pokračovat. Poskytovatelé pomoci – EU a MMF – totiž stojí na pomyslné křižovatce.

Prosazení druhého…

2011_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte