Anketa: Vrchní žalobce Rampula obvinil nejvyššího žalobce Zemana, že jeho žádostí o Rampulovo odvolání nahrává mafiánům a destabilizuje systém. To samé tvrdí Zeman o Rampulovi. Jak by měl být tento problém řešen?
 

06_aaa.jpg
06_aaa.jpg

 

06_a_n.jpg
06_a_n.jpg
Karel Čermák

bývalý ministr spravedlnosti

Státní zástupce Rampula by měl být odvolán. Státní zastupitelství je smetiště organizované hierarchicky. Nejvyšší kohout je ještě vyšší kohout než vrchní kohouti a celé smetiště ho musí poslouchat. Papež taky suspendoval biskupa Lefebvra, když jel po svém, a nikdo přitom neříkal, že Lefebvre je lump a darebák. Založil si vlastní církev a Rampula si může založit třeba bezpečnostní agenturu, jako Vít Bárta. Nějaký pořádek zkrátka být musí. Nebo ať se odvolá ke koncilu.

 

06_b_n.jpg
06_b_n.jpg
Jan Kalvoda

bývalý ministr spravedlnosti

Rampula by měl být odvolán, a to ze tří důvodů. Jednak to navrhuje nejvyšší státní zástupce, povolaný k depolitizaci státního zastupitelství, a pražské vrchní státní zastupitelství je v tomto směru skutečně proslulé. Pan Zeman má právo na spolupráci s lidmi, jimž důvěřuje. Jednak proto, že uvádí, byť obecně, závažné důvody, a taky proto, že veřejnosti i dovnitř justičního systému je třeba dát jasný signál, že jak věci šly dosud, nadále nepůjdou. Obecná nedůvěra v justici je hmatatelná a státní zastupitelství považuji za nejslabší článek systému.

 

06_c_n.jpg
06_c_n.jpg
Jan Kysela

právní expert

O případu pana Rampuly vím dost málo. Avšak z toho, co známo je, bych na důvodnost odvolání usuzoval. Právě lidé obsluhující meč spravedlnosti by se měli těšit důvěře veřejnosti. Bez důvěry v ně se ztrácí důvěra ve stát, který se tím připodobňuje loupežnické bandě, o níž psal už sv. Augustin – každý stát je takovou bandou latentně, stačí, když zmizí usilování o spravedlnost. U žádné z mediálních kauz ale není jisté, zda není vyvolána někým, kdo se chce zbavit notorického poctivce. Žijeme tak ve světě chronické nedůvěry v osoby i instituce A s tím se toho dá dokázat velmi málo.

 

06_d_n.jpg
06_d_n.jpg
Jiří Dienstbier

stínový ministr spravedlnosti (ČSSD)

Ministr Pospíšil měl o odvolání pana Rampuly již dávno rozhodnout, svojí nečinností porušuje zákon. Důvodů pro změnu na postu vrchního státního zástupce je více: nepodařilo se dovést k obžalobě či rozsudku téměř žádnou ze závažných hospodářských a korupčních kauz. V řadě těchto kauz se pan Rampula nebo jemu podřízené části státního zastupitelství chovali velmi nestandardně, což vyvolává dojem ovlivňování s cílem pomoci lidem podezřelým z trestné činnosti. Zásadní je také neschopnost spolupracovat s nejvyšším státním zastupitelstvím.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte