Přírodovědec to má v kině těžké, neboť ač filmovým režisérům v historických velkofilmech asistují poradci obeznámení s dějinami a znalci dobových reálií, nic jako přírodovědecký poradce neexistuje. Biolog pak zažívá v hledišti nejednu veselou chvilku:milenci jdou listopadovou alejí, a zatímco mezi slovy lásky kinosál vzdychá, klade si zmatený vědec otázku, zda se nepřeslechl: vždyť pěnice hnědokřídlá, jejíž zpěv režie v záběru použila, by již v této době měla být dávno v Africe. Je to nějaký jinotaj, nebo jen přehmat? V Souboji titánů sova pálená nepochopitelně houká hlasem puštíka obecného, v Posledním císaři se v jedné z klíčových scén kobylka zelená překvapivě ozývá hlasem cvrčka polního, snad z důvodu jakéhosi skrytého asijského symbolismu, kdo ví. Ve filmu Indiana Jones a Chrám zkázy hlavní hrdinka v dramaticky vyostřeném záběru uvidí v podzemních chodbách indického kláštera na stěně pohyb a vykřikne. Údiv je namístě. Po zdi totiž leze brouk Acrocinus longimanus (z čeledi tesaříkovitých), který se vyskytuje pouze v Jižní Americe.

Jindy je sice správné zvíře na správném kontinentu, ale dělá věci, které jsou dosti mimo jeho repertoár. Australský seriál Skippy a opus Komisař Rex se jednou možná jako smyčka budou pouštět v zoo…

2011_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte