Američtí novináři se již zhruba shodují na tom, že za rozhodnutím bombardovat jednotky Muammara Kaddáfího stály tři jestřábí ženy. Prezident Obama stál v polovině března po týdnech váhání před reálnou možností, že diktátorovi vojáci vpadnou do sedmisettisícového Benghází a zmasakrují tamní obyvatelstvo. Na schůzce v podzemním velitelství Bílého domu, mu představitelé armády v čele s ministrem obrany sdělili, že samotné zavedení bezletové zóny katastrofu neodvrátí. Prezident požádal o lepší řešení a svolal další schůzku na tentýž večer. Na ní mu jeho velvyslankyně při OSN Susan Riceová oznámila, že je schopna v Radě bezpečnosti prosadit tvrdší formulaci rezoluce. Ta by umožnila chránit civilní obyvatelstvo jakýmikoli prostředky s výjimkou pozemní intervence, spojenecká letadla by tedy mohla útočit také na tanky a obrněné transportéry vládních jednotek.

Tak se také nakonec stalo. Rozhodnutí zaútočit bylo náhlé a mnohé spojence překvapilo, Obamovi lidé to ale mysleli vážně. Ve sváru mnoha pohledů na nepřehlednou situaci na Blízkém východě v tomto jediném okamžiku zvítězila skupina motivovaná především zkušenostmi z 90. let, kdy Američané nebyli schopni zabránit masakrům ve Rwandě nebo Jugoslávii. Kromě zmíněné Susan Riceové, jež pracovala pro vládu Billa Clintona právě v období africké genocidy, sehrála klíčovou roli bývalá novinářka…

2011_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte