Anketa: Vědci stále prodlužují délku lidského života. Má o to člověk stát?
 

anketa_home.jpg
anketa_home.jpg

 

anketa_b_n.jpg
anketa_b_n.jpg
Pavel Rychetský

předseda Ústavního soudu

Lidský život je nejcennějším darem, ale musí jít o žití plnohodnotné, a nikoli pouze o biologické přežívání.

 

anketa_d_n.jpg
anketa_d_n.jpg
Květa Fialová

herečka

Je o co stát, když žijete krásným životem. Jestli ale sedíte ve vězení a někoho jste zabil, pak je lepší, když umřete. Když pomáháte lidem, pak má smysl žít dlouho.

 

anketa_a_n.jpg
anketa_a_n.jpg
Marie Goldmannová

lékařka

Vědci hledají léčbu chorob, které by nám jinak znemožnily „dočkat se plnosti svého života“. Jeho absolutní délka je však „naprogramována“ lidskému druhu geneticky a možná se blížíme k její horní hranici. Pokud se tedy vědě podaří přidat život našim dnům, bude to dobře. Pokud se však soustředíme na přidávání dnů navíc za cenu heroických výkonů medicíny, jejichž výsledkem by bylo pouhé prodloužení bazálních životních funkcí za cenu závislosti na přístrojích, pak se možná míjíme s tím nejdůležitějším, tedy s klidným přijetím smrti jako přirozené součásti lidského života.

 

anketa_c_n.jpg
anketa_c_n.jpg
Jiřina Šiklová

socioložka

Profesor Vondráček, slavný psychiatr, říkával: Přidejme život k létům, nejen léta k životu. Ale i to se stalo, my starší lidé jsme z hlediska zdravotního stavu  jakoby o deset let zdravější, než ještě byli naši dědové a babičky. Nemáme ale před sebou ještě vzor – model hezkého stárnutí, a tak přestože se život prodloužil, často nevíme, čím naplnit toto „přidané“ období. Úkolem dnešní generace starých je žít tak, aby ti mladší viděli, že i v této fázi života lidé jsou a mohou být spokojeni. Tak se, my staří, o to snažme a pořád si na něco nestěžujme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte