Proč se v hlavním městě staví předražené cyklostezky
 

37A_jaros_R15_2011_n.jpg
37A_jaros_R15_2011_n.jpg

Podle mapy je to sice oficiální cyklostezka, ale jízda po ní nepřináší zrovna povznášející zážitky. Vše diktuje maximální opatrnost, cyklisté se tísní na trase společně s chodci, míjejí v těsné blízkosti sloupy veřejného osvětlení a nakonec jsou nuceni slézt z kola a dvakrát překonávat rušnou šestiproudovou silnici. Teprve potom čeká vysvobození v podobě cesty vinoucí se po loukách podél vltavského břehu.

37A_jaros_R15_2011_s.jpg
37A_jaros_R15_2011_s.jpg
Jsme na severním okraji Prahy a na to, že se nacházíme na jedné ze dvou hlavních městských cyklotras vedoucích podél Vltavy, na které zvlášť o víkendech jezdí stovky lidí od maminek s dětmi až po seniory, se jedná o poměrně nepříjemnou záležitost. Ovšem ne nadlouho. Podle dlouho odkládaného projektu má na cyklostezce u pražského Sedlce letos vyrůst luxusní betonová rampa, po níž budou moci cyklisté sjet na vltavský břeh přímo, bez otravného přecházení nebo motání se mezi auty. Cyklistické peklo se rázem promění v ráj.

Má to jenom jednu potíž. Celá stavba (dvousetmetrová rampa a přibližně stometrový nájezd na ni) bude stát neuvěřitelných osmnáct milionů korun. To je cena plně srovnatelná s cenami při stavbě českých dálnic. Městská cyklistika je dnes s oblibou obecně prezentovaná jako chytrý model dopravy i rekreace, který na rozdíl od automobilismu šetří vzduch, nezatěžuje rozpočty. V poslední době logicky zažívá rozmach a evropské metropole soutěží v tom, která dostane do ulic více…

2011_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte