Anketa: Premiér Nečas začátkem minulého týdne naznačil, že by mohl znovu jmenovat Pavla Drobila ministrem. Co si o jeho kroku myslíte?
 

06_Anketa.jpg
06_Anketa.jpg

06_A_n.jpg
06_A_n.jpg
ADRIANA KRNÁČOVÁ
konzultantka a podnikatelka

Personální politika vlády na vrcholných pozicích není úplně šťastná. Když už musíme rezignovat na to, že nemáme kvalitní politiky, tak bychom je mohli na ministerstvech nahradit alespoň odborníky. To se, bohužel, také neděje. Uvedená možná nominace by byla špatným signálem a šla by i proti deklarovanému úmyslu „být protikorupční vládou“, což se ve světle posledních událostí beztak rozmělňuje. Při personální vyprahlosti stranických aparátů se nelze divit, že se vstupuje stále „do stejné řeky“. Je to projevem popření vývoje a důkazem mentální a morální stagnace, ne-li degradace.

 

06_B_n.jpg
06_B_n.jpg
JAROSLAV ZAVADIL
předseda ČMKOS

Aféry členů vlády se množí jak na běžícím pásu. Důvěryhodnost vlády tím dostává pořádně na frak. Pokud pro návrat Pavla Drobila do vlády stačí, že policie jeho případ odloží, pak je někde chyba. Podezření, které vyvstalo kvůli aféře na Státním fondu životního prostředí, tím zůstává nesmazané a nedořešená kauza se jen schová pod koberec. Denně vládní činitelé přichází s prohlášeními o tom, jak budou řešit korupci, denně média hovoří o kauzách spojených s vládními činiteli. Byla některá z „afér“ dotažena do konce? Počet ministerských kauz vypadá, že mají odvést pozornost od vládních reforem.

 

06_C_n.jpg
06_C_n.jpg
ONDŘEJ LIŠKA
předseda Strany zelených

Návrat Pavla Drobila do vlády je nepřijatelný ze dvou důvodů. Jednak se cílem proměnit ministerstvo životního prostředí v instituci, která dýchá za český průmysl, diskvalifikoval pro funkci ministra rezortu. A zároveň se nijak neočistil. Řada indicií svědčí o tom, že to, co se za jeho působení na MŽP připravovalo, ukazuje na způsob, jakým si některé politické strany zvykly financovat činnost. Namístě tak není Drobilův návrat do vlády, ale změna pravidel financování politických stran. Tu již Strana zelených představila veřejnosti a v paragrafovaném znění ji představí i předsedům poslaneckých klubů.

 

06_D_n.jpg
06_D_n.jpg
BEDŘICH MOLDAN
ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK

Události posledních dnů včetně rezignace ministra Bárty daly podobným úvahám zcela jiný směr. Nicméně jsem přesvědčen, že opětná instalace pana Drobila do ministerského křesla by nebyl dobrý nápad. Důvody, pro které rezignoval, stále trvají. Poslední události navíc jasně ukazují, že podobné případy jsou Achillovou patou české politiky a pokračovat v něčem podobném by volalo do nebe. Ministerstvo životního prostředí by měl vést člověk, který je na danou odborně náročnou problematiku dobře připraven, o čemž mám v případě pana Drobila pochybnost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte