Pokud se v české kotlině hovoří o krizi eura, je to zpravidla pouze v souvislosti s nezodpovědným hospodařením některých vlád, bublinami a dírami ve státních rozpočtech. Nějaké povědomí máme pak ještě o tom, že globální finanční krizi v roce 2008 zavinili nezodpovědní američtí bankéři, méně se však už mluví o tom, že role bank je stejně důležitá i v krizi eura.

Novou zprávou z konce minulého týdne je, že druhé zátěžové testy irských bank – tentokrát dělané podle všeho opravdově – zjistily, že irské banky potřebují dalších 24 miliard eur dodatečného kapitálu.

Kde ho ale vzít? Jednání o změkčení půjčky a snížení úroků ze záchranného valu (EFSF) pro Irsko se vlečou a kdoví jestli někam dospějí. Stálý záchranný mechanismus pro euro – ESM – vznikne až v roce 2013, a navíc teprve v létě se bude vědět, jak bude financován. Evropská centrální banka váhá s tím, zda má poskytnout Irsku střednědobý úvěr. Tato situace vyvolává diskusi o tom, že Irsko bude možná první, kdo přinutí držitele dluhopisů k tzv. očesání, čímž by se prolomilo tabu nazývané státní bankrot.

 

Příliš mnoho bank

Irský bankovní sektor se nyní promění a jeho pilířem se stanou pouhé dvě banky. To vyvolává logickou otázku, jaká má být vlastně správná velikost bankovního sektoru, aby odpovídala velikosti jednotlivé národní ekonomiky? A má se vůbec něco takového stanovovat? Třeba Německo má ve srovnání s velikostí hospodářství…

2011_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte