Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Ze vzduchu to vyhrát nelze

S vojenským analytikem Lukášem Visingrem o bojích v libyjských městech

Nakolik je Kaddáfího armáda schopná odolávat spojeneckým útokům?

V boji na poušti nemá šanci. Problém nastane, když přijdou boje ve městech. Tam je riziko velkých vedlejších ztrát a škod, navíc spojenci nemohou snadno

odlišit Kaddáfího síly od opozice. Vzdušná podpora je nezbytná, ale válka se tak vyhrát nedá. „Špinavou práci“ na zemi musí nakonec udělat povstalci. Pro další vývoj bude proto důležité, jak se budou vyvíjet boje ve městech.

Kolik má Kaddáfí bojeschopných mužů?

Libyjská pozemní armáda měla původně asi padesát tisíc vojáků, ale velká část z nich, neví se přesně kolik, dezertovala. Navíc má Kaddáfí sbor Revoluční gardy, elitní sílu asi tří tisíc mužů, výlučně příslušníků jeho kmene. Vycvičil i Islámskou neboli Panafrickou legii, to je jednotka asi o síle sedmi tisíc mužů z islámských zemí Afriky. Nejsou to klasičtí žoldnéři, s Kaddáfím je pojí spíše ideologie. Vedle toho disponuje i skutečnými žoldnéři bojujícími pro peníze. Řádově jsou jich asi tisíce, ale opět to přesněji není známo.

Jak je Kaddáfího armáda vybavená?

Libye má tabulkově přes dva tisíce tanků a tři sta padesát bojových letounů, jenže většina nefunguje kvůli nedostatku náhradních dílů a špatné údržbě. Tanků je bojeschopných jen pár stovek a letounů mohlo před zahájením spojenecké operace létat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.