77_R13_2011_n.jpg
77_R13_2011_n.jpg

Žily byly dvě sestry. Mizuna a mibuna. Rostly jako z vody a celkově se jim dařilo až na tu nepříjemnost, že se vyskytovaly zrovna v prefektuře Fukušima, stejně jako jejich vzdálená příbuzná komacuna. A to je smůla, zvláště proto, že to byly listové zeleniny z rodiny brukvovitých. A zatímco v Evropě, dokonce i ve vzdálených a poklidných Čechách, se mizuna, mibuna a komacuna zrovna dostává do módy, nosí se a také právě seje, v Japonsku jsou těžce zkoušeny spolu s celým národem.

Listová zelenina má totiž tu nevýhodu, že do ní radioaktivní prvky přecházejí z půdy a usazují se v ní ve vysokých koncentracích, a její konzumace je tedy v postižených oblastech nebezpečná. Jinak je však zdravá i chutná. Mizunu a mibunu přidávají v Japonsku do polévek anebo se jejich lístky osmaží například s krevetami. V Evropě ji v posledních letech kuchaři začali přidávat do směsí listových salátů.

77_R13_2011_s.jpg
77_R13_2011_s.jpg
Souvisí to s celkovou salátovou módou, která s nastávající salátovou sezonou ovládá také Česko. Zatímco dřív byl k dispozici jenom salát hlávkový, pojmenovaný podle toho, že to je hlávka, dnes je na stolech salát dubový, pojmenovaný podle toho, že připomíná dub, jakkoli to zní nepravděpodobně. Dále lze zakoupit či vypěstovat salát lollo rosso, endivii, polníček, rukolu anebo roketu, která ani při vší snaze nepřipomíná raketu. Je na ní zajímavé spíš to, že ji objevujeme právě nyní, ačkoli to byla zelenina starých…

2011_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1282

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte