Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Milionová chůva

Čeští vývojáři dobývají svět chytrých mobilů

Robin Raszka (24) sice bydlí v Hostivicích u Prahy, jenže když jeho sousedé usedají k večeři, jemu pracovní den teprve začíná. Žije totiž v časovém pásmu západního pobřeží Spojených států. Aby mohl v reálném čase sledovat nejnovější dění v Silicon Valley a komunikovat s klienty, stačí mu energetické drinky a internet. V pracovně domu, který si koupil už před třemi lety, visí čtyři hodinové ciferníky – sleduje čas v Sydney, New Yorku, v San Francisku a pro zpestření ještě v Honolulu, kam se chystá na dovolenou. „Česko ani Evropa nás nezajímá,“ říká designér, který se inspiruje jen na americkém trhu, protože odtud vše nakonec stejně dorazí i do střední Evropy. „Když se prosadíte s něčím tady, nikdy to do Ameriky nedojde. Naopak to ale funguje dobře.“

K počítačům měl vždycky blízko, protože jeho dědeček je prodával, a už v 16 letech začal dělat webové stránky na zakázku. Prosadil se ale až v době chytrých telefonů s dotykovým displejem: před dvěma lety pro ně vymyslel aplikaci, která vám navrhne, co si uvařit k večeři. Do mobilu si zadáte, co máte doma za potraviny, a on vám připraví několik receptů. Jednoduchý nápad přinesl Robinu Raszkovi nejen peníze, ale především další zakázky.

Podobné nápady poslalo do mezinárodní komunity úspěšných vývojářů aplikací pro iPhone i několik dalších Čechů. I oni navrhují barevné čtverečky, ze kterých si…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.