Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Jedna dvě, hybris jde…

Divadlo Na zábradlí uvedlo svéráznou variaci antiky

Na začátku inscenace Divadla Na zábradlí Orestek sedí „malý“ Orestes v křesle – které je zároveň vanou – a po anticku vznešeně hovoří se starší sestrou Elektrou. Do toho se prolne útržek monologu o krvavých rukách lady Macbeth a citace Zygmunta Baumana o děsivé prázdnotě po vlastní smrti. Pokud někomu začne vrtat hlavou, proč mají herci namalovaná ústa namodro, dočká se vysvětlení. Po chvíli totiž vtrhnou na jeviště žertovně kostýmovaní rodiče a vyzvou děti, aby vylezly z vody, protože už mají promodralé rty. Orestes dostane plovací křidélka a jeho sestřenice Hermiona si až do konce nesundá plovací kruh. A všichni společně si zaskandují říkanku „jedna dvě, hybris jde… katarze nepřijde“.

Úvod výmluvně předjímá polohy, mezi nimiž bude představení přeskakovat celý večer. Jan Frič, výrazný zástupce nejmladší generace našich režisérů, už na Zábradlí hostoval potřetí a předem bylo jasné, že nezůstane u tradiční interpretace klasiky; v podobném duchu si tu ji poradil s Tartuffem.

Doma u Agamemnonů

Zdrobnělina v názvu naznačuje, že se inscenátoři budou soustředit na Orestovo mládí a jeho osobu jako takovou. Platí to však pouze v úvodu, který je veselou variací na to, jak to vypadalo doma u „Agamemnonů“, vyvedenou ve stylu socialistické měšťácké pohody 80. let (včetně poskakující automatické pračky).…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.