78_kudrna_archiv_kudrny_R11_n.jpg
78_kudrna_archiv_kudrny_R11_n.jpg

V České republice se v různé podobě hovoří o přímé volbě prezidenta již déle než 20 let. Tato operace bude náročnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Nebude stačit změnit v ústavě mechanismus nominace a volby, ale bude třeba zasáhnout do pravomocí prezidenta a dalších orgánů. Nečeká nás jednoduchý chirurgický řez, ale spíše transplantace.

Začněme však popořadě, tedy od nominace a volby.

 

Nerovnost podmínek

Má-li být prezident volen přímo, je třeba, aby byla procedura co nejvíce otevřená a demokratická. Je dobře, že došlo ke shodě na systému, který umožní zvolit prezidenta jasně rozpoznatelnou nadpoloviční většinou platně odevzdaných hlasů.

Zatím částečně otevřenou otázkou je, kdo bude moci kandidáty nominovat. V tuto chvíli se hovoří o 20 poslancích, 10 senátorech nebo 50 tisících oprávněných voličů. Tedy o systému privilegujícím zákonodárce. To je ale jen jeden z jeho nedostatků, a to ten menší. Počet 50 tisíc podporovatelů je pro Českou republiku příliš vysoký.

Sousední Polsko, přibližně čtyřikrát lidnatější země, požaduje pouze 100 tisíc podporovatelů. Petici na svou podporu ale musí předložit každý kandidát. Není tedy rozdíl mezi tím, kdo nominuje, a každý kandidát má stejné startovní podmínky.

Tento způsob by byl vhodnější i pro nás. Už proto, že vyjednavači politických stran by byli nyní zdrženlivější při stanovení podpory, kterou bude muset …

2011_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte